Nasıl Bankacı Olunur? | Bankacı Olmak İçin

Nasıl Bankacı Olunur
Nasıl Bankacı Olunur

Nasıl Bankacı Olunur – Banka ve müşteri arasında aracı olan kişiler, bankacı olarak adlandırılırlar.

Bankacılar, banka faaliyet ve işlemlerini gerçekleştirmekle birlikte, iletişim kurma konusunda çok yeteneklidirler. Banka sayısının artmış olması, bankacılara duyulan ihtiyacı da arttırmıştır. Bunun sonucunda bankacılık alanında da çok fazla istihdam olmaya başlamıştır.

Bu da pek çok kişinin bankacı olmasına teşvik sağlamıştır. Bankada çalışmak isteyenler için çok fazla pozisyon vardır. Bu pozisyonlar, farklı maaş yelpazesinin oluşmasına da neden olmuştur. Bankalarda farklı maaş alınmasının bir diğer nedeni ise, kişinin kendini geliştirebiliyor olmasıdır. Yetenek arttıkça, maaş da artmaya devam eder.

Bankacı Olmak İçin Alınması Gereken Eğitimler Nelerdir?

Bankacı olmak isteyenlerin bazı eğitimleri alması gerekir. Bankalarda hem lise hem de ön lisans mezunlarının çalışabilmesi için imkânlar vardır. Lise mezunu olanlar, 2 yılda bir yapılan Halkbank ya da Ziraat Bankası sınavlarını değerlendirebilirler. Bu sınavlarda başarılı olunması gerekir Sınavdan başarılı olan kişiler, sonrasında sözlü mülakata alınırlar.

Sözlü mülakatta başarılı olunabilmesi için, bankacılık terimlerinin çok iyi bilinmesi gerekir. Ön lisans mezunlarında ise, bankacılık ve sigortacılık bölümünden mezun olanlar daha avantajlıdırlar. Lise mezunlarıyla benzer yolları takip etseler de, ön lisans mezunları dikey geçiş sınavına girebilirler. Böylece ilgili lisans programına kayıt olabilir ve bölüm bitirildikten sonra bankacılığa başlanabilir.

Nasıl Bankacı Olunur | Bankacıların Görevleri Nelerdir?

Her sektörde çalışanların görevleri olduğu gibi, bankalarda çalışanların da bazı görevleri vardır ve bu görevleri yerine getirmeleri gerekir. Bankacıların başlıca görevleri şunlardır;

  • Müşterilere hesap açma ya da hesap kapatma işlemlerinin yapılması sağlamak
  • Müşteri talimatıyla, paraların başka hesaplara geçmesini sağlamak
  • Yabancı para alım ve satım işlemlerini yerine getirmek
  • Kambiyo işlemlerini yapmak

Kredi ve finans konularında müşterilerin gerekli bilgilerini almalarını sağlamak, bankacıların görevlerindendir. Bankacılardan bu görevleri yerine getirmeleri beklenir.

Bankacılarda Olması Gereken Kişisel Özellikler Nelerdir?

Bankacıların görevleri kadar, kişisel özellikleri de önemli konular arasında yer alır. Bankacıların iletişim becerilerinin çok güçlü olması gerekir. Nazik, kibar konuşabilmesinin yanı sıra akıcı bir konuşması olmalıdır.

Ayrıca diksiyonu da çok iyi olmalıdır. Müşteri güveni sağlanabilmesi açısından vücut dilini çok iyi kullanabilen ve ikna yeteneği kuvvetli olan kişiler olmaları gerekir. Empati yeteneklerinin çok güçlü olması gerekir. Olaylara müşteri açısından da bakabilmeli ve ona göre yönlendirmeler yapabilmelidir. Şık giyimli, güler yüzlü ve kişisel bakımına dikkat eden kişiler olmaları gerekir. Bu özelliklere sahip olan kişiler, bankacı olma konusunda daha şanslıdırlar.

Kaynak: https://www.nurkanaydogan.com.tr/nasil-bankaci-olunur/

Bankacılık Uzmanı Nurkan Aydoğan’dan alıntıdır.